Rozdzielczość interpolowana (skanera)
Rozdzielczość interpolowana skanera to rozdzielczość, którą skaner osiąga poprzez wykorzystanie algorytmów matematycznych do oszacowania wartości pikseli pomiędzy rzeczywistymi punktami odczytanymi przez sensory skanera. Innymi słowy, skaner “zgaduje”, jakie powinny być kolory i odcienie w miejscach, których nie odczytał bezpośrednio. Rozdzielczość interpolowana jest zawsze wyższa niż rozdzielczość optyczna, ale nie przekłada się na rzeczywiste zwiększenie szczegółowości skanu. Jest to jedynie sztuczne podwyższenie rozdzielczości.
Rozdzielczość interpolowana może być przydatna do powiększania zeskanowanego obrazu, ale należy pamiętać, że powiększenie to nie ujawni więcej szczegółów, które nie zostały zarejestrowane podczas skanowania. Wręcz przeciwnie, może spowodować rozmycie obrazu i pojawienie się artefaktów.
Przy ocenie jakości skanera należy zawsze brać pod uwagę rozdzielczość optyczną, a nie rozdzielczość interpolowaną. Rozdzielczość interpolowana jest jedynie wartością marketingową, która nie odzwierciedla rzeczywistej zdolności skanera do przechwytywania szczegółów.