Odbieranie faksu
Odbieranie faksu to proces, w którym urządzenie faksowe lub urządzenie wielofunkcyjne (MFP), będące w stanie gotowości, przyjmuje i przetwarza sygnały faksowe przesłane przez nadawcę za pośrednictwem linii telefonicznej, a następnie drukuje otrzymaną kopię dokumentu. Jest to druga kluczowa funkcja każdego urządzenia faksowego, komplementarna do wysyłania.
Proces odbierania faksu zazwyczaj przebiega następująco:
- Gotowość urządzenia: urządzenie faksowe jest podłączone do linii telefonicznej i jest w trybie gotowości do odbierania połączeń faksowych. Tryb odbierania może być ustawiony jako:
- Automatyczny odbiór: urządzenie automatycznie odbiera każde połączenie przychodzące po określonej liczbie dzwonków i próbuje nawiązać połączenie faksowe.
- Ręczny odbiór: użytkownik musi ręcznie odebrać połączenie (zazwyczaj podnosząc słuchawkę telefonu podłączonego do tej samej linii) i po usłyszeniu sygnału faksowego (tzw. pisku) nacisnąć przycisk “Start Fax” lub podobny na urządzeniu, aby przełączyć połączenie na tryb faksowania.
- Tryb faks/telefon (Fax/Tel): urządzenie monitoruje połączenia przychodzące i próbuje rozróżnić połączenia głosowe od faksowych. W przypadku połączenia faksowego, przełącza się w tryb faksowania; w przypadku połączenia głosowego, przekazuje połączenie do podłączonego telefonu lub uruchamia automatyczną sekretarkę.
- Nawiązanie połączenia: nadawca wybiera numer telefonu urządzenia odbiorczego. Po nawiązaniu połączenia, urządzenia faksowe po obu stronach rozpoczynają uzgadnianie parametrów (“handshake”). urządzenie odbiorcy wysyła sygnały identyfikujące siebie (np. CSI – Called Subscriber Identification oraz DIS – Digital Identification Signal informujące o swoich możliwościach, takich jak prędkość modemu, rozdzielczość faksu, metody kompresji).
- Uzgodnienie parametrów: na podstawie wymienionych sygnałów, oba modemy faksowe ustalają najwyższą wspólną prędkość transmisji i inne parametry, które oba urządzenia i jakość linii są w stanie obsłużyć.
- Odbiór i demodulacja danych: po pomyślnym uzgodnieniu, urządzenie nadawcy rozpoczyna transmisję sygnałów analogowych reprezentujących zeskanowany dokument. Modem faksowy urządzenia odbiorczego odbiera te sygnały, poddaje je demodulacji, konwertując je z powrotem na dane cyfrowe.
- Dekompresja i przetwarzanie: odebrane i zdemodulowane dane cyfrowe są dekompresowane przez procesor urządzenia odbiorczego. Oprogramowanie urządzenia rekonstruuje obraz zeskanowanego dokumentu na podstawie tych danych.
- Drukowanie: zrekonstruowany obraz dokumentu jest przesyłany do drukarki urządzenia faksowego, która drukuje fizyczną kopię otrzymanego faksu na papierze. Jeśli w urządzeniu brakuje papieru lub toneru, lub wystąpił inny problem z drukowaniem, odebrane faksy są zazwyczaj zapisywane w pamięci faksu do momentu rozwiązania problemu.
- Potwierdzenie odbioru: po pomyślnym odebraniu i przetworzeniu wszystkich stron faksu, urządzenie odbiorcy wysyła do urządzenia nadawcy sygnał potwierdzenia odbioru (np. MCF – Message Confirmation). Jeśli wystąpił błąd, wysyłany jest sygnał błędu (np. DCN – Disconnect). Urządzenie odbiorcy może również wygenerować raport odbioru faksu dla swoich wewnętrznych celów.
Niezawodność odbioru faksu zależy od jakości linii telefonicznej, kompatybilności i stanu technicznego urządzeń po obu stronach oraz dostępności materiałów eksploatacyjnych (papieru, tonera) i pamięci w urządzeniu odbiorczym. Nowoczesne urządzenia faksowe posiadają funkcje zwiększające niezawodność, takie jak automatyczne ponawianie próby odbioru, przechowywanie w pamięci i poufny odbiór faksów.