Dzierżawa
Dzierżawa jest umową cywilnoprawną, na mocy której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Charakterystyczną cechą dzierżawy jest możliwość pobierania pożytków, czyli dochodów generowanych przez daną rzecz. Innymi słowy, przedmiot dzierżawy “zarabia na siebie”. Jest to jedna z form odpłatnego korzystania z rzeczy.
Przykładowo: Dzierżawa gruntu pod uprawę, czy dzierżawa lokalu użytkowego.
W odniesieniu do urządzeń drukujących (drukarek, kopiarek, urządzeń wielofunkcyjnych), klasyczna umowa dzierżawy występuje stosunkowo rzadko, ale można wyobrazić sobie sytuację, w której firma (wydzierżawiający) oddaje np. punktowi ksero (dzierżawca) w pełni wyposażone urządzenie i otrzymuje z tego tytułu czynsz dzierżawny. Ten sam dzierżawca wykorzystuje sprzęt w celach zarobkowych (pobiera pożytki).
Elementy umowy dzierżawy:
- Strony umowy: wydzierżawiający (oddający w dzierżawę) i Dzierżawca (korzystający i płacący czynsz).
- Przedmiot dzierżawy: rzecz (ruchoma lub nieruchoma) oddawana do używania i pobierania pożytków (np. drukarka, lokal, grunt).
- Czynsz: określona kwota pieniężna płacona przez dzierżawcę wydzierżawiającemu w zamian za korzystanie z rzeczy. Czynsz może być określony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
- Okres trwania umowy: umowa może być zawarta na czas oznaczony (np. 5 lat) lub nieoznaczony (bezterminowo).
Prawa i obowiązki stron:
- Wydzierżawiający: obowiązany jest oddać rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania dzierżawy.
- Dzierżawca: obowiązany jest używać rzeczy zgodnie z umową i płacić czynsz w terminie. Musi też dbać o rzecz i ponosi odpowiedzialność za jej uszkodzenia.
Podobieństwa i różnice między dzierżawą a najmem:
- Podobieństwo: oba są umowami odpłatnego korzystania z rzeczy.
- Różnica: w dzierżawie dzierżawca ma prawo pobierania pożytków, czego nie ma najemca.
W praktyce biznesowej częściej stosuje się leasing lub wynajem urządzeń drukujących.